Kompendium wiedzy na temat polskiego rynku hurtowego, przede wszystkim giełd hurtowych, ich działalności i wpływu na otoczenie. Informacje przydatne dla przedsiębiorców.

Historia giełd

Polski rynek hurtowy, a raczej giełda towarowa, bo to właśnie ten temat bardziej oddaje myśl autora, funkcjonuje od wielu lat, a nawet wieków. Pomijając okresy zaborów i PRLu, które skutecznie ograniczały możliwości w tym zakresie. Pierwsza polska giełda, która umożliwiała handel znaczną ilością towarów została otworzona w Warszawie, w roku 1817 i mieściła się w Pałacu Saskim. Niewiele później, bo w 1819 roku rozpoczęła działanie giełda w Krakowie, następnie we Wrocławiu w 1822 roku oraz w 1866 roku we Lwowie, wtedy jeszcze polskim mieście.

W Europie Zachodniej znacznie wcześniej warunki rynkowe wywołały potrzebę utworzenia giełd. Pierwsza europejska giełda powstała w XVI w Antwerpii. Po niej sukcesywnie zaczęły powstawać kolejne tym razem francuska giełda w Lionie, holenderska w Amsterdamie i angielska w Londynie.

Za oceanem, w Ameryce Północnej musiało minąć więcej czasu zanim organizacja gospodarcza wzrosła do tego stopnia, że istnienie giełd towarowych nabrało sensu. Pierwsza amerykańska giełda powstała w 1725 roku w Nowym Jorku. Następnie upłynęły 123 lata, i w roku 1848 utworzono giełdę w Chicago, której głównym celem był obrót zbożem.

Wracając do Europy, kolejnym okresem rozkwitu giełd był wiek XVIII, kiedy to powstały giełdy między innymi w Paryżu, Berlinie i Wiedniu. Od tamtej pory powstają nowe giełdy, często posiadające konkretne specjalizacje jak np. handel metalami lub kwiatami.