Kompendium wiedzy na temat polskiego rynku hurtowego, przede wszystkim giełd hurtowych, ich działalności i wpływu na otoczenie. Informacje przydatne dla przedsiębiorców.

Polskie giełdy hurtowe

W Polsce od wielu lat funkcjonują giełdy o harakterze hurtowym. Wybrane giełdy polskie prezentujemy poniżej.

Pomorskie Centrum Hurtowe Renk

Logo PHCRS W północnej części Polski dla wielu przedsiębiorców nieobca jest marka Renk, czyli Pomorskie Centrum Hurtowe, którego głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa posiadający prawie 96% udziałów. Pomorskie Centrum Hurtowe Renk mieści się na obszarze prawie 25 hektarów.



Branże, na których skupia się Renk, to:
- artykuły dekoracyjne
- kwiaty
- owoce i warzywa
- artykuły ogrodnicze
- artykuły spożywcze

Tego typu towary prezentowane są na powierzchni tysięcy metrów kwadratowych hal, pawilonów i wiat. W ogrzewanych halach udostępnione są dla handlowców boksy o powierzchni od 17 do 46 metrów kwadratowych. Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura gwarantuje komfortową pracę i handel na terenie PCH Renk.



Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.

Logo WRSRH Inną, popularną wśród przedsiębiorców giełdą jest Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., którego bardziej rozpoznawalna nazwa, to Rynek Hurtowy Bronisze, jego początki sięgają 1995 roku. Jednak w związku z trwającymi kilka lat pracami organizacyjnymi sam Rynek został otwarty przez Premiera Jerzego Buzka dopiero w maju 1999 roku. Obecna powierzchnia Rynku Hurtowego Bronisze wynosi 42,5 hektara. Niebagatelną część tego obszaru zajmują hale i obiekty magazynowe, których powierzchnia wynosi aż 8 hektarów. Na stronie www Rynku Hurtowego Bronisze dowiadujemy się, że roczna sprzedaż towarów na giełdzie wynosi mniej więcej 1,2 miliona ton, które docelowo trafiają do 14 milionów klientów indywidualnych. Na Rynku Bronisze przedsiębiorcy zaopatrują się głównie w artykuły rolno-spożywcze.



Dolnośląskie Centrum Handlu Rolno-Spożywczego S.A.

Logo DCHRS Kolejnym rynkiem hurtowym mającym olbrzymi wpływ na region, tym razem dolnośląski, jest Dolnośląskie Centrum Handlu Rolno-Spożywczego S.A. we Wrocławiu. Pierwsi producenci i hurtownicy zaczeli tam sprzedawać towary już w roku 1998, kiedy to udostępnione zostały dwie hale kwiatowe. Przez następne lata Dolnośląskie Centrum Handlu Rolno-Spożywczego rozwijało się dynamicznie podnosząć poziom oferowanych usług poprzez między innymi wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością PN-EN 9001:2009. Takie działania owocowały wieloma prestiżowymi nagrodami jak np. Dolnośląska Nagroda Gospodarcza w 2013 roku lub Diamenty Forbesa 2015.